מזונות אישה

דמי מזונות - מזונות אישה


מלבד מזונות הילדים, בהתאם לדין העברי, יש לאישה, עקרונית, זכות לתשלום מזונות ("מזונות אישה") בגובה רמת החיים שהורגלה אליה.
הזכות למזונות נובעת מעצם הנישואין של בני הזוג. כלומר, עצם העובדה שאתם נשואים וחיים יחדיו מעניקה לך עקרונית זכות למזונות אישה. זכות האישה למזונות פוקעת עם הגירושים. חשוב להדגיש, כי מזונות אישה ניתן לתבוע הן בבית המשפט לענייני משפחה והן בבית הדין הרבני, אולם קיימים הבדלים מהותיים בין פרשנות בית המשפט לענייני משפחה לדין העברי ובין פרשנותו של בית הדין הרבני. לבחירת הערכאה המומלצת לך לתבוע מזונות, יש להתייעץ עם עו"ד המומחה ובקיא בתחום דיני המשפחה.
 שינוי פסק הדין למזונות

פסק דין למזונות אינו פסק דין סופי לעולם. באם מתרחש שינוי מהותי של הנסיבות שהיו בעת מתן פסק הדין הראשון למזונות, ניתן להגיש תביעה להגדלת/ הפחתת החיוב במזונות.


 סירוב הבעל לשלם מזונות
סירוב הבעל לשלם לאשתו מזונות כפי המגיעים לה, יכול עקרונית לתת לאישה את הזכות לדרוש את חיובו במתן גט.
כיצד ניתן לגבות את המזונות אם הבעל מסרב לשלם?
אישה אשר ניתן לזכותה פסק דין למזונות (מבית הדין הרבני או מבית המשפט לענייני משפחה) זכאית לפתוח תיק בלשכת הוצאה לפועל מזונות, ולנקוט בהליכים דוגמת עיקולים ו/או הוצאת פקודת מאסר כנגד בעלה. אם האישה עומדת בקריטריונים של ביטוח לאומי, יכולה האישה לפנות ישירות לביטוח לאומי ולגבות את המזונות. במקרה כזה, ביטוח לאומי יפנה לבעל ויבקש את החזר התשלום לאישה.

 מהו גובה החיוב במזונות ומה כולל החיוב במזונות?
הכלל בדין העברי לגבי גובה המזונות הינו "עולה עמו ואינה יורדת עמו"- היינו, האישה זכאית תמיד לקבל את מזונותיה "לפי עושרו" או "לפי כבודו" של הבעל. הווה אומר, אישה ממעמד סוציו אקונומי גבוה תתבע מזונות גבוהים יותר מאשר אישה במעמד סוציו אקונומי נמוך. החיוב במזונות כולל את כל הדרוש לאישה לצורך מחייתה. כך למשל, בין יתר הצרכים שניתן לפרט בתביעת מזונות יופיעו כלכלה (מזון), הנעלה והלבשה, צרכים רפואיים, ואפילו חוגים וטיפולים קוסמטיים (בהתאם לרמת החיים אליה הורגלה).

 אימתי ניתן לתבוע מזונות?

כל עוד קשר הנישואין שריר וקיים, ניתן עקרונית לתבוע מזונות, אולם הזכות למזונות סויגה הן ע"י הדין העברי והן ע"י הדין האזרחי המיושם במקביל לדין העברי בבית המשפט לענייני משפחה:


ראה מידע נוסף     

 |  ראשי |  אודות המשרד  |  מאמרים ופסקי דין  |  קישורים  |  יצירת קשר  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
עורך דין הוצאה לפועל, הסדרת אזרחות ישראלית-משרד עורכי דין- www.angel-law.co.il © כל הזכויות שמורות
דוד אנגל, משרד עורכי דין כתובתינו: רחוב מנחם בגין 11 רמת גן 52681 מגדל תדהר רוגובין קומה 16 טלפון: 03-7513874 פקס: 03-6131616 נייד: 054-2433090
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל