האם גם ידועים בציבור צריכים לערוך הסכם חיים משותפים
זוגות שמתכננים לעבור ולגור יחד ולנהל חיי משפחה לכל דבר ועניין ו/או "ידועים בציבור" מומלץ ביותר לערוך בין בני הזוג "הסכם חיים משותפים". הסכם חיים משותפים מסייע לבני הזוג המנהלים חיי זוגיות לכל דבר ועניין ואף מתגוררים יחדיו ללא עריכה פורמאלית של טכס נישואין מוגדרים באופן כללי "ידועים בציבור" להגדיר ביניהם מראש את מערכת היחסים שינהלו. חשוב להבין כי קיימים סיטואציות שונות בהם בני הזוג המעוניינים לחיות יחדיו ברם אינם מעוניינים להינשא בטכס רשמי, דוגמה למצב זה הינם בני הזוג הנמצאים בפרק שני או יותר של חייהם לאחר פרידה/גירושין ו/או עם או בלי ילדים.


    

לעיתים מדובר בבני זוג מעורבים (בני דת שונה ו/ או חיים עם בן זוג - אזרח זר שאינו בעל אזרחות ישראלית) אלו לעיתים אינם רוצים להתחתן.

בנוסף ישנם מצבים בהם בני זוג שאחד מהם אזרח זר לא יכולים להתחתן בישראל מאחר והללו בעלי דת שונה ולפיכך בני הזוג הללו יכולים להתחתן רק בנישואין אזרחיים מחוץ לגבולות מדינת ישראל, אלא שפה נעוצה בעיה נוספת, בן הזוג - האזרח הזר לצערו הרב אינו יכול לצאת מגבולות מדינת ישראל ולשוב אליה לאחר הנישואין עקב מדיניות או החלטת משרד הפנים, או לאור כי חלק משהייתו בישראל לוותה בשהייה באופן בלתי חוקי, לפיכך הרי שיקשה על בן הזוג האזרח הזר עד כדי בלתי אפשרי לחזור לישראל באישור משרד הפנים, בשל כך זוגות אלו אינם מעוניינים ו/או יכולים לצאת מישראל ולהתחתן בנישואין אזרחיים כאמור איש איש ושיקוליו.

תהא הסיבה אשר תהא משרדנו ממליץ בכל תוקף לבני הזוג להסדיר את כול ההיבטים המשפטיים שנובעים ממערכת היחסים הזוגית כגון הבעלות ברכוש של בני הזוג לפני הקשר בין השניים, חלוקת הרכוש המשותף, מזונות ילדים וכו`, אופן הפירוד וכיוצא באלו.

בהסכם הממון מכונה לרוב "הסכם חיים משותפים". במסגרת הסכם החיים המשותפים, נקבעים כל הזכויות והחובות שבני הזוג מעוניינים לקבוע במסגרת הקשר הזוגי ביניהם. היתרון הגדול של "הסכם חיים משותפים" הינו כי כאשר בני הזוג הידועים בציבור החליטו להיפרד, הרי שכל הנושאים הקשורים בנושא הפירוד בין הצדדים כבר הוסדרו בהסכם.

אבל מדוע עכשיו לפני שאנו גרים ביחד צריך לערוך "הסכם חיים משותפים"?
"הסכם החיים המשותפים" יסדיר ויבהיר מבעוד מועד בדרכי הסכמה והבנה בין בני הזוג הידועים בציבור, את דרכי ואופן הפירוד, המזונות בין הצדדים, משמורת הילדים וחלוקה של הרכוש של בני הזוג הידועים בציבור.

חשוב להבהיר, ש"הסכם החיים המשותפים" נערך בין בני הזוג בזמן שהקשר בין בני הזוג הידועים בציבור חם אוהב יציב ומלא הבנה ובהרמוניה והתחשבות הדדית, במצב דברים מעין זה "הסכם חיים המשותפים" נערך באופן מכובד והגון ונועד להשביע את רצון שני הצדדים ללא כל משקעים מיותרים תוך כניסה לקשר בידיעה ברורה וברצון טוב.

מנגד, בזמן פירוד בין בני הזוג הידועים בציבור, שם כבר גבר המתח בין בני הזוג ועלה לרמה אחרת בשל היחסים ביניהם, במצב כזה כל אחד בני הזוג הידועים בציבור פועלים מתוך תחושה של פגיעה רגשית אישית ולעיתים תסכולים שנבעו ממערכת היחסים בין בני הזוג מצב שעלול להוביל את בני הזוג הידועים בציבור לקבלת החלטות לא ברורות או שקולות מצב שישפיע באופן קשה וישיר על המחלוקות וההתדיינות המשפטיות בין בני הזוג – כל זאת ללא כל מטרה מהותית.

משרד עורכי הדין דוד אנג`ל ממליץ לערוך הסכם חיים המשותפים אצל עורך דין המתמחה בתחום.

משרדנו ישמח לענות על כל שאלה בנושא חשוב זה ולהדריך את הצדדים במציאת פתרון הולם בכל סוגיה שתעמוד על הפרק. לחץ כאן ליצירת קשר ליעוץ ראשוני

מהו קורה אם בני הזוג הידועים בציבור שחיים יחדיו לא ערכו "הסכם חיים משותפים"?
במצב כאשר בני הזוג הידועים בציבור שלא ערכו "הסכם יחסים משותפים" שמאפיין מערכות זוגיות רבות, בהם בני הזוג ידועים בציבור לא ערכו וחתמו על הסכם חיים משותפים ביניהם, לפיכך, כל הנוגע לחלוקת הרכוש בין בני הזוג הידועים בציבור במקרה של פרידה, חלים על בני הזוג הידועים בציבור כל ההסדרים הקבועים בפסיקה בתי המשפט הרלוונטיים. אולם חשוב להבין כי הסדרים הכללים לא קובעים כללים חותכים ומוגדרים בנושאי הרכוש.

באופן עקרוני בן הזוג שמבקש לחלק את הרכוש נדרש לעיתים קרובות להוכיח שבני הזוג בקשר הספציפי, התכוונו לבצע שיתוף רכוש ביניהם, על כוונה זו לומדים מעצם ניהול אורח החיים המשותף של בני הזוג הידועים בציבור.

בית המשפט לומד כוונה זו של בני הזוג הידועים בציבור כאמור מעצם ניהול הקשר, מאופייה של מערכת היחסים, מהבטחות ואמירות שנאמרו בין בני הזוג.

ברור, כי הוכחת הפרטים אינה פשוטה כלל ועיקר ודורשת מבית המשפט להיכנס לעובי הקורה ואפילו לפרטים אינטימיים ואישיים בין בני הזוג, הקשורים למערכת היחסים בין הצדדים.

 |  ראשי |  אודות המשרד  |  מאמרים ופסקי דין  |  קישורים  |  יצירת קשר  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
עורך דין הוצאה לפועל, הסדרת אזרחות ישראלית-משרד עורכי דין- www.angel-law.co.il © כל הזכויות שמורות
דוד אנגל, משרד עורכי דין כתובתינו: רחוב מנחם בגין 11 רמת גן 52681 מגדל תדהר רוגובין קומה 16 טלפון: 03-7513874 פקס: 03-6131616 נייד: 054-2433090
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל