לא לכלול החזר הוצאות נסיעה כשבוחנים זכאות עובד להבטחת הכנסה
ביה"ד מבקש משר התמ"ת לבחון האם ראוי שלא להחשיב החזר הוצאות נסיעה שמקבל עובד ממעבידו כחלק מה"הכנסה" שלו.
לפיה נקבעת זכאותו לגמלת הבטחת הכנסה. בית הדין הארצי לעבודה מבקש משר התמ"ת לבחון האם ראוי שלא להחשיב החזר הוצאות נסיעה שמקבל עובד ממעבידו כחלק מה"הכנסה" שלו, לפיה נקבעת זכאותו לגמלת הבטחת הכנסה. נראה כי בית הדין הפנה בשוגג את הערתו לשר התמ"ת (אלי ישי) בהיותו "הממונה על חוק הבטחת הכנסה", בעוד שהשר הממונה על החוק הוא שר הרווחה (יצחק הרצוג).
עיתון גלובס, מאת נועם שרביט – 11.1.09

     חזרה ל->

השופטות נילי ארד, ורדה וירט-ליבנה ורונית רוזנפלד דחו ערעור של אדם, המועסק בחצי משרה על-ידי חברת המשקם תמורת 12 שקל לשעה והחזר הוצאות נסיעה. העובד זכאי להבטחת הכנסה מהביטוח הלאומי בשיעור משתנה בהתאם לגובה השתכרותו.

הן אישרו את פסיקת השופטת אורנית אגסי בבית הדין האזורי, לפיה בקביעת שיעור ה"הכנסה" יש לכלול גם את החזר הוצאות הנסיעה. זאת, מאחר שחוק הבטחת הכנסה מפנה להגדרת "הכנסה" שבפקודת מס הכנסה, הכוללת במפורש "תשלומים שניתנו לעובד לכיסוי הוצאותיו".

השופטות ציינו כי החוק מסמיך את שר הרווחה לקבוע בתקנות סוגי הכנסות שראוי להוציאן במפורש מגדרה של "הכנסה", כך שלא יובאו בחשבון בעת שנבחנת זכאות העובד לגמלת הבטחת הכנסה, אולם החזר הוצאות אינו אחד מ-14 התשלומים שהוחרגו בתקנות. "נוכח הוראתו המפורשת של המחוקק, אין מנוס מלקבוע כי דינו של הערעור להידחות", נקבע.

ואולם, השופטות הוסיפו כי המצב הנוכחי "מעורר קושי וסימני שאלה. הקושי אך מתגבר במקרה שבו נזקק העובד להוצאה כספית בגין הוצאות נסיעה בשיעור גבוה יחסית, עקב ריחוק מקום מגוריו ממקום עבודה". במקרה זה, למשל, משולם לעובד החזר הוצאות נסיעה בשיעור גבוה, ולכן גמלת הבטחת ההכנסה שהוא מקבל נמוכה יותר מזו של המתגורר בסמוך לעבודה.

לדעתן, בשים לב למהות התשלום ולאור תכלית החקיקה, על השר לבחון האם להחריג את החזר הוצאות הנסיעה - כולו או חלקו - מגדר "הכנסה". (עב"ל 173/07).

 |  ראשי |  אודות המשרד  |  מאמרים ופסקי דין  |  קישורים  |  יצירת קשר  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
עורך דין הוצאה לפועל, הסדרת אזרחות ישראלית-משרד עורכי דין- www.angel-law.co.il © כל הזכויות שמורות
דוד אנגל, משרד עורכי דין כתובתינו: רחוב מנחם בגין 11 רמת גן 52681 מגדל תדהר רוגובין קומה 16 טלפון: 03-7513874 פקס: 03-6131616 נייד: 054-2433090
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל