רשת בסט – ביי ומנהלה הורשעו בהעסקת מנהל סניף בשבת
ביה"ד: מנהל סניף ברשת גדולה אינו חלק מההנהלה - ולכן אין להעסיקו בשבת.  
רשת בסט ביי ומנהלה הורשעו בהעסקת מנהל סניף בשבת, לאחר שנקבע כי חוק שעות עבודה ומנוחה חל עליו השופט שמואל צור מנה מספר מאפיינים לזיהוי "תפקיד הנהלה", הפטור מחוק שעות עבודה ומנוחה

עיתון גלובס, מאת נועם שרביט – 11.1.09

     חזרה ל->

בית הדין הארצי לעבודה קיבל את ערעור המדינה והרשיע את רשת מוצרי החשמל "בסט ביי", ומנהלה לשעבר, אהרון מידן (כיום יו"ר הום סנטר), בהעסקת מנהל סניף יהודי בשבת. נקבע כי מנהל סניף אינו נחשב ל"תפקיד הנהלה" או לתפקיד שיש בו "מידה מיוחדת של אמון אישי", שחוק שעות עבודה ומנוחה אינו חל עליהם.

הרשת ומידן הורשעו בבית הדין האזורי בהעסקת 7 עובדים יהודים בסניף בגעש, וזוכו מהעסקת מנהל הסניף, אחרי שהשופט אילן איטח קבע כי קיים ספק סביר האם החוק חל על העסקתו. באמצעות עוה"ד דרורה נחמני-רוט וגלי לוי עירערה המדינה על הזיכוי בעניין מנהל הסניף. בסט ביי, באמצעות עו"ד מיכל גולדהר, עירערה על הקנסות, אך משכה את הערעור אחרי שהמדינה הסכימה להפחיתם.

מאפייני מנהל
השופט שמואל צור, בהסכמת השופטות נילי ארד ורונית רוזנפלד, מנה מספר מאפיינים לזיהוי "תפקיד הנהלה", הפטור מחוק שעות עבודה ומנוחה. צור הבהיר כי מעמדו של תפקיד הנהלה לא ייקבע לפי שם התפקיד, כינויו או תוארו, אלא רק לפי טיבו ומהותו האמיתיים במסגרת הארגונית הספציפית:
המיקום בהיררכיה הארגונית - "שכבת ההנהלה הבכירה בארגון שבאופן טבעי מזוהה עם מעמד `המעסיק` או שנועדה לייצגו. מדובר בדרג הנושא באחריות הכוללת הגבוהה ביותר לתפקוד הארגון, והוא זה הנדרש בדרך כלל לבצע את עבודתו בלא מסגרת קבועה ונוקשה של שעות עבודה מוגדרות".
האם העובד קובע מדיניות - "אין די בעובדה שמוטלת על מנהל מסוים אחריות רבה או שניתנות בידיו סמכויות נרחבות. יש צורך שיהיה מעורב בהתוויית מדיניות הנהלת החברה תוך הפעלת שיקול-דעת עצמאי". 
האם העובד נהנה משכר ותנאי העסקה מיוחדים וחריגים. 
מה טיבו של התפקיד ומעמדו בארגון - "הכוונה לאותם תפקידים בארגון בהם נדרש העובד - בין אם על-פי דרישות המעסיק ובין אם בשל טיבו ומהותו של התפקיד - לעמוד לרשות המעסיק בשעות לא שגרתיות או לעבוד בלא מסגרת קבועה של שעות עבודה".
באשר לחריג האמון האישי - הפוטר גם תפקיד שיש בו "מידה מיוחדת של אמון אישי" מחוק שעות עבודה ומנוחה - נקבע כי "צריכה להתקיים זיקה קרובה ומיוחדת של בעל התפקיד ל`תפקיד הנהלה` (כגון מנהל לשכה של מנכ"ל חברה גדולה או נהג המנכ"ל); אפשר גם שהחוק לא יחול על עובד השותף לסודות המפעל או שהוא איש סודה של ההנהלה וכו`. גם לעניין זה ניתן לבחון את רמת השכר הניתנת לעובד ומידת חריגותה מתנאי השכר המקובלים בארגון". (ע"פ 16/08).

מתי עובד ייחשב מנהל
- שייך לדרג הנושא באחריות הכוללת
- מבצע עבודתו בלי מסגרת שעות קבועה 
- מעורב בהתוויית מדיניות החברה
- נהנה משכר ותנאי העסקה חריגים

אליעזר פישמן, בעל השליטה ב"גלובס", הוא הבעלים של "בסט ביי".

 |  ראשי |  אודות המשרד  |  מאמרים ופסקי דין  |  קישורים  |  יצירת קשר  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
עורך דין הוצאה לפועל, הסדרת אזרחות ישראלית-משרד עורכי דין- www.angel-law.co.il © כל הזכויות שמורות
דוד אנגל, משרד עורכי דין כתובתינו: רחוב מנחם בגין 11 רמת גן 52681 מגדל תדהר רוגובין קומה 16 טלפון: 03-7513874 פקס: 03-6131616 נייד: 054-2433090
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל